top of page

Červená řepa – čtvrtý díl - boršč

  • Dušená žába
  • 12. 1. 2016
  • Minut čtení: 3

Doba přípravy asi 45 minut a hodina vaření. Na vývar u mě cca 90min v papiňáku.

Boršč je tradičně ruské či ukrajinské jídlo. S různými obměnami najdeme jeho kořeny i mnohem jižněji, kde se vařil i z ryb nebo mořských plodů. Receptů na zaručeně pravý boršč je asi tolik, jako ruských a ukrajinských rodin. Každý si tedy musí najít variantu, která mu chutná. Co spojuje všechny soudobé recepty, je červená řepa, zelenina a masový vývar. Bohatší boršče mají v základu tři druhy masa, sytější jsou s bramborami, lehčí jen zeleninové. Pro urychlení některé rodiny místo masa dávají klobásu. Někdo boršč i zahušťuje jíškou nebo bramborem. Prapůvodně boršč dokonce obsahoval pouze dostupnou zeleninu a chleba. Dnes typická řepa přibyla až později.

Mě nejvíce oslovil nezahušťovaný boršč s hovězím vývarem a masem, který dle nálady buď doplním o brambory, nebo ne. Ty je možné zavařit buď přímo do polévky, nebo přidat brambor na loupačku při podávání. Vypadá to strašně složitě, ale když má člověk všechno předem nakrájené a uvařený vývar, tak je to pak raz dva, nechat 15-30 minut provařit, dochutit a hotovo. Jupí.

Ale od začátku. Základem polévky je zelenina – mrkev, petržel, cibule, řepa a rajčata. Ve velkém hrnci – snad každý tuhle polévku vaří v prádelňáku – rozpustíme na drobné kostičky pokrájený uzený špek (co nejmenší kousky to jde – není nic horšího, než žvýkat v hotové polévce kostičky uvařeného špeku). Hrnec pustíme na mírný oheň a špek necháme pozvolna roztékat, aby se nepřepaloval tuk. Jakmile máme tuku dostatek, zvedneme teplotu asi na tři čtvrtě a vhodíme na kostičky pokrájenou cibuli. Když zesklovatí a začíná hnědnout, přidáme mrkev a petržel. Musíme hodně míchat, aby se nezačala zelenina pálit, ale pustila karoten a šťávy. Nakonec přihodíme zelí a zamícháme. Když začne měknout, přidáme rajčata a protlak.

Po minutě opékání vlijeme vývar, dosolíme dle potřeby, opepříme, vsypeme brambory a vaříme do změknutí. Pokud používáme syrovou nebo nakládanou řepu, asi po 10 minutách přidáme k ostatní zelenině.

Pokud máme řepu upečenou, stačí vložit do polévky , když je zelenina měkká a minutu provařit. Já řepu strouhám na jemno, aby byla zřejmá její struktura, ale přitom byla cítit v každé lžíci. Těsně před koncem přidáme česnek a necháme minutku provařit a odstavíme. Do hotové polévky přidáme natrhané nebo pokrájené hovězí, případně i jiné maso.

Necháme alespoň půl hodiny odležet a dochutíme dle potřeby solí, pepřem a trochou octa a cukru. Těžko říct přesné množství, každá zelenina je různě sladká a každý má jinak sladké chutě. Vodítkem může být, že polévka by měla být asi tak jemně navinulá, jako je kulajda a sladká jako rajská nebo koprovka. Nejlépe chutná druhý den.

Na talíři zdobíme zakysanou smetanou a kdo má rád i koprem.

Tak já pádím ke sporáku.

Shrnutí surovin:

Na můj 4,5 litrový hrnec

500 - 700g pečené červené řepy – nastrouhané najemno

250g mrkve – nastrouhané na hrubo

150g petržele - nastrouhané na hrubo

150g zelí – nasekané na jemno

150g krájených oloupaných rajčat – nasekané na drobné kostičky

3 lžíce rajského protlaku, nebo 8 lžíc dobrého kečupu

2 lžíce pokrájeného špeku na malé kostičky

1 velká cibule na drobno

2 stroužky prolisovaného česneku

2 střední brambory na malé kostičky

Půl kila hovězího s kostí na vývar – pro mě je ideální žebro

3litry hovězího vývaru (z masa a kostí výše) – já do vývaru dávám i trochu tymiánu. Není v chuti cítit, ale má protinadýmavý účinek.

sůl

pepř

ocet – v případě potřeby

cukr – v případě potřeby

Pro podávání:

Zakysaná smetana

Dle chuti - kdo má rád – kopr

Obrovský talíř

 
 
 

Comments


Vybrané příspěvky
Nejnovější
Vyhledávání
Follow Us
  • Facebook Classic

© 2023 by Artist Corner. Proudly created with Wix.com

bottom of page